Bąblowica – śmiertelnie niebezpieczne owoce lasu

Bąblowica (hydatidoza, choroba wodunkowa) to choroba pasożytnicza przenoszona głównie przez lisy, wywoływana przez tasiemce bytujące w organizmach mięsożernych zwierząt leśnych.

Dlaczego my, harcerze, jesteśmy na nią narażeni? Robnsonada, Trzecie Pióro, lub po prostu zwykła gra w lesie wiąże się z wpieprzaniem, co popadnie. Na pierwszy ogień idą jagódki! Nikt wtedy nie pomyśli, co mogło się wcześniej stać z naszymi uwielbianymi owockami. Wyobraźmy sobie liska w kaplińskim lesie. Jego kuchnia i toaleta są wszędzie! Chory lisek defekuje, wraz z „odpadowymi produktami procesu trawienia”, jaja tasiemca. Te zaś mogą znajdować się w wodzie którą pijemy, oraz na jagódkach/poziomkach/jeżynach/grzybach, które zjadamy.

Larwa tasiemca osadza się w wątrobie, płucach, mózgu, kościach oraz nerkach, tworząc torbiele. Obok bólów prawego podżebrza, głowy, klatki piersiowej i nerek pojawiają się rówież (głównie) żółtaczka, krwioplucie, duszności, zaburzenia psychiczne (zwiazane z uszkodzeniami mózgu), niedowład kończyn, utrata szpiku kostnego, białko- i krwiomocz oraz zaburzenia pracy nerek.  Torbiele czasem umiejscawiają się też w sercu, prowadząc do zaburzeń w przedownictwie, zaburzeń rytmu serca oraz zaburzeń hemodynamicznych (krążenia). W przypadku wycieku płynu z torbieli mogą powstać reakcje alergiczne, również wstrząsy anafilaktyczne, które w efekcie prowadzić mogą nawet do śmierci! Istnieją dwa gatunki tasiemca, ktory powoduje bąblowicę: jednojamowy i wielojamowy. Rozwój tego pierwszego jest powolny, a torbiel rośnie nawet do 30cm średnicy powodując ucisk znajdujących się w pobliżu tkanek. Konieczna jest szybka operacja, aby uniknąć pęknięcia torbieli. Ten drugi jest groźniejszy, jego przebieg jest szybszy, torbiele tworzą przerzuty, choroba nawraca, a jej postać przypomina nowotwotwór z przerzutami.

Jak się uchronić przed bąblowicą? Przede wszystkim myć owoce lasu pod bieżącą wodą przed zjedzeniem i powstrzymać się od picia wody z jeziora, nawet jeśli komuś wygląda na cudownie przepyszną.

 

sam. Joanna Michałowska

18 Poznańska Drużyna Harcerek

Komentowanie wyłączone.