Postacie historyczne bez tajemnic cz. 2

Nadszedł czas na kolejny artykuł o postaci historycznej. Tym razem, postać niezwykle ważna w dziejach polskiej historii, a jednocześnie niezwykle zagadkowa. Mowa o Gallu Anonimie.

Nie wiadomo kiedy się urodził. Przypuszcza się, że był mnichem benedyktyńskim i pochodził z Wenecji, a nie jak dotychczas sądzono z terenów dzisiejszej Francji. Do Krakowa mógł przybyć ok. 1089 lub 1109 roku na życzenie Bolesława Krzywoustego.

Gall Anonim nie jest jego prawdziwym nazwiskiem. Człowiek ten, nie podpisał się bowiem w swoim dziele. „Gall” to nazwa nadana mu w luźnej notatce z rękopisu Kroniki polskiej przez XVI – wiecznego dziejopisarza Marcina Kromera.

Był pierwszym kronikarzem działającym na ziemiach polskich. Napisał Kronikę Polską (łac. Cronicae et gesta ducum sive principum Polonorum). Dzieło to jest podzielone na trzy części:gall

1)      W części pierwszej Gall opisuje okres od czasów legendarnych do narodzin Bolesława Krzywoustego w 1086 roku

2)      Część druga opisuje młodość księcia obejmując okres od 1086 do roku 1108.

3)      Część trzecia jest nieukończona –  obejmuje lata panowania Krzywoustego, od 1109 do roku 1114. Jest to ostatni rok opisany przez Galla w jego kronice. Dotyczy wydarzeń, których Anonim był naocznym świadkiem. Jest to również najbardziej niewiarygodna część, gdyż Gall schlebiał w niej Krzywoustemu, który był w końcu jego pracodawcą.

Jeden fakt jest niepodważalny. Istniał jakiś człowiek, który jako pierwszy spisał dzieje polskiej historii. Jednak jak się naprawdę nazywał, kim był i skąd pochodził – tego nie wie nikt.

 

pion. Marta „Fryta” Włodarczyk
18PDHż

Komentowanie wyłączone.