„Postacie historyczne bez tajemnic cz. 1”

Postanowiłam przybliżyć wam niektóre z postaci historycznych, których życiorys jest interesujący, pod wieloma względami. Może wam się to przydać na lekcje historii, do referatu, czy też po prostu może stać się to dla was ciekawostką.

W pierwszym artykule z tego cyklu, opowiem wam o postaci z rodu polskich Piastów, do której historycy nie mają pewności, czy kiedykolwiek istniała. Mowa o Bolesławie Zapomnianym.

Przyjmuje się, że Bolesław żył w latach 1014 – 1038. Miał być pierworodnym synem Mieszka II, brata Kazimierza Odnowiciela i władcą Polski w latach 1034 – 1038 (w okresie tzw. bezkrólewia). Dlaczego zapomniano o nim?

Wspomina o tym Kronika Wielkopolska, XIV źródło historyczne. Podaje ona, że po śmierci Mieszka II rządy objął jego pierworodny syn Bolesław. Według kroniki z powodu srogości i okropnych zbrodni życie źle skończył. Z przyczyny jego niegodziwości miał zostać wymazany ze spisu królów i książąt polskich i skazany na wieczne zapomnienie.

Kolejnym dowodem na to, że Bolesław Zapomniany istniał jest wpis z roczników Kapituły Krakowskiej. Pod rokiem 1038 wpisano datę zgonu Bolesława. Skoro Chrobry zmarł w 1025, a Szczodry w 1081 lub 1082, musiał istnieć pomiędzy nimi jakiś Bolesław, z panującego rodu.

Również inne źródła historyczne wzmiankują o nim takie jak Rocznik Małopolski czy też Kodeks Tyniecki. Jednak są one zbyt mało wiarygodne, aby móc jednoznacznie stwierdzić, czy Bolesław Zapomniany faktycznie istniał.

Gdyby kogoś zainteresowała ta postać historyczna, polecam wpisać jego imię wraz z przydomkiem w wyszukiwarkę internetową lub poszperać w książkach w bibliotece. J Można w nich znaleźć dużo ciekawych informacji.

 

Pion. Marta „Fryta” Włodarczyk

18 PDHż

Komentowanie wyłączone.